Orucu Bozan Haller

Ramazan orucu müslüman, akıllı ve ergenlik çağına gelmiş kimseler için farzdır. Ramazan orucu, kameri aylardan Ramazan ayının bazen 29, bazen 30 gün sürmesine göre 29 veya 30 gün olarak tutulur. Oruçlarda niyet önemlidir. Niyet kalp ile olur. Gece imsaktan önce veya imsak vaktinde ertesi gün oruç tutulacağını kalbinden geçiren bir müslüman o günün orucuna niyet etmiş olur. Oruç tutmak düşüncesi ile sahur yemeğine kalkan kimse de oruca, niyet etmiş sayılır. Ancak oruç tutan kimsenin hem içinden niyet etmesi, hem de dili ile “Niyet ettim Ramazan’in yarinki orucuna” diye söylemesi daha yerinde olur.

Ramazanda Oruç Tutamayanlar Ne Yapar?

Oruç tutmayacak kadar hasta olanlar, hastaya bakanlar, Ramazan ayında yolculuk yapanlar, gebe veya emzikli olanlar, aşırı yaşlılar ve düşkünler, aybaşı hali veya loğusallık halinde bulunan kadınlar Ramazan ayında oruç tutmazlar. Bunlardan:

 1. Aybaşı hali veya loğusallık halinde olan kadınlar ile emzikli ve gebe olan kadınlar, bu özürleri sona erdikten sonra ve Ramazan ayı dışında oruçlarını kaza ederler.
 2. Yolcular, yolculukları bitince oruçlarına başlarlar. Ramazan ayında tutamadıkları oruçlarını Ramazan ayından sonra tutarlar.

Oruca Nezaman ve Nasıl Niyet Edilir?

Orucun sahih olması için niyet etmek şarttır. Niyetsiz oruç makbul değildir. Ramazan orucuna, akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Şöyle ki:

Normal olarak oruca, sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ancak sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının bittiği imsak vaktinden sonra kalkan bir kimse, güneş doğmus olsa bile, kuşluk vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonra orucu bozacak bir şey yapmasın. Sahura kalkmak istemeyen bir kimse, akşamdan sonra yarının orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez.

Ramazan ayında tutulamayan orucu, başka günlerde kaza ederken niyetin geceleyin «tan yeri ağarmadan önce» yapılması gerekir. Keffaret oruçları da böyledir. Bu oruçlara imsaktan sonra niyet edilmez.

Orucu Bozup Kaza ve Keffaret Gerektiren Haller

Oruçlu olduğunu bildiği halde kasden:

 1. Yemek, içmek, (ister gıda maddesi, isterse ilaç olsun)
 2. Cinsi ilişkide bulunmak.
 3. Sigara içmek

Orucu bozar, kaza ve keffareti gerektirir. Bozulan orucun yerine gününe gün oruç tutmaktır. Bozulan bir gün orucun yerine iki ay veya altmış gün peşpeşe oruç tutmaktır. Ramazan ayında niyet ederek oruca başlayan bir kimse özürsüz olarak bile bile yiyip içse veya cinsi ilişkide bulunsa orucu bozulur. Bozulan bu orucun gününe gün kaza edilmesi, ayrıca oruç özürsüz olarak ve bile bile bozulduğu için de keffaret tutması gerekir.

Başlanan bir orucu bilerek bozmanın dünyadaki cezası keffarettir. Yani altmış gün birbiri ardınca oruç tutmaktır. Her hangi bir sebeple keffaret orucuna ara verilir veya eksik tutulursa yeniden başlayıp altmış günü kesintisiz tamamlamak lazımdır. Kadınlar keffaret orucu tutarken araya giren âdet günlerini tutmazlar, âdet halleri bitince ara vermeden temiz günlerinde oruca devam ederek altmış günü tamamlarlar.

Oruçluya Mekruh Olan Hususlar

 1. Bir şeyi dilinin ucuyla gereksiz yere tatmak
 2. Lüzumsuz yere bir şey çiğnemek
 3. Sakız çiğnemek
 4. Kendisinden emin olmayan bir kişinin hanımını öpmesi, boynuna sarılması, kucağına alması
 5. Tükrüğü ağızda biriktirip yutmak
 6. Kan aldırmak
 7. Kendini zayıf düşüreceğini tahmin ettiği yorucu bir işte çalışmak
 8. Ağzına su alıp çalkalamak

12 Yorum

 • lokman ersin

  26 Kasım 2012 at 15:49

  işime yaradı

 • sanane be mal

  04 Ocak 2013 at 18:30

  teşekkürler çok işime yaradı

 • ahmet berkay gündüz ßæ

  08 Temmuz 2013 at 22:24

  çok teşekkür ederim işime çok yaradı

 • emre

  09 Temmuz 2013 at 11:12

  ağzımıza su alıp çalkalayıp suyuy yutmadığımız zamandamı bozulur oruç

 • elin melek

  10 Temmuz 2013 at 14:44

  çok anlamlı ama ben oruçluyum.. :poop:

 • doğan

  10 Temmuz 2013 at 16:21

  hayır emre korkma 😀

 • kerem tanrıverdi

  11 Temmuz 2013 at 15:58

  valla çok ii çok beğendim

 • alpay1925

  21 Temmuz 2013 at 01:09

  Allah aşkına ağzını çalkalamak orucu bozar mı abdest alırken nabıcaz..

 • gamze

  03 Ağustos 2013 at 18:19

  merak etmeyin abdest alırken orucunuz bozulmaz fakat luzümsuz(gereksiz) yere ağzını çalkalarsananız mekruh olur. 😀

 • sinan eles

  04 Ağustos 2013 at 16:48

  abdest alırken ağza su çalkalamak orucu bozmaz. ancak ögle ve ikindi namaz vaktinde abdest alınıyosa su çalkalamak yerine dudakları ıslatmak da kabul edilir çünkü tam o vakitlerde insan vücüdunun su ihtiyacı yüksektir ve ağza su alındığında boğaza kaçma ihtimali yüksektir.

 • Ayfer

  04 Ağustos 2013 at 17:16

  Ağza su alıp çalkalandığında boğaza kaçmadığı müddetçe oruç bozulmaz. Merak etmeyin.

 • orÇUN HANÇER

  20 Haziran 2015 at 04:45

  Tükürük yutarsak oruç bozulurmu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir