Sahur Saatleri

Sahur Saatleri

Sahur Saatleri

Bulunduğunuz konuma ait sahur saatleri için tıklayın!

Sahur: Oruç tutmak için gecenin son altıda birinde yenen yemektir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) sahur yemeğini özellikle teşvik ederek, Yahudilerden sahur yemeği ile ayrılacağımızı beyan etmiş; mutlaka yenmesini tavsiye ile bunda bereket olduğunu söylemiştir. Böylece sahur yemeği oruç tutan müslümanların önem verdikleri bir yemek olmuştur. Hz. Peygamber (s.a.s) “Sahurda kalkınız, sahurda bereket vardır” buyurmuştur.

Orucun başlayış ve bitiş vakti gündüze göre tayin edilmiştir. Gündüz ise güneşin doğuşu ile batışı arasındaki zamandır. Kur’ân-ı Kerimin orucun başlangıcını bildirirken kullandığı ifade ile, orucun bitimini bildirirken kullandığı ifade arasında farklı bir üslup vardır. Ayette orucun başlama zamanı için “siyah iplikle beyaz ipliğin birbirinden ayrılması” ibaresi kullanılırken; orucun bitimi için de “geceye kadar” ifadesi kullanılır.

Rasûlüllah (s.a.v): “Bilal’in ezanı ve ufuktaki uzunlamasına beyazlık, sizi sahur yemenizde aldatmasın. Beyazlık yayılana kadar yiyin, için” (Müslim) buyurmuştur.

Zirr b. Hubeys diyor ki: Sahuru yedim, sonra mescide gidiyordum. Yolda Huzeyfe İbnül-Yemanî’ye uğradım ve yanına girdim. Doğuracak bir devenin sağılmasını emretti. Getirilen süt kaynatıldı, sonra bana yaklaşıp, “ye” dedi. “Oruç tutmak niyetindeyim” cevabını verdim. O da “ben de oruç tutmak niyetindeyim” dedi. Yedik, içtik, sonra mescide geldik namaz başladı. Sonra Huzeyfe, “bir defasında Rasûlüllah’la böyle yapmıştık” dedi. “Sabahtan sonra mı?” diye sordum. “Evet sabahtı ama güneş henüz doğmamıştı” cevabını verdi” (Müsned-i Ahmed İbn Hanbel). Bu vakit de genelde ikinci fecrin başlangıcından sonra gece karanlığının aralandığı vakittir.

“Ebu Zübeyr diyor ki: Cabir b. Abdullah’a oruç tutmak isteyen fakat kap elinde su içecek iken, ezan okunduğunu işiten bir kimsenin durumunu sordum. Cabir, Rasûlüllah’ın “içsin” dediğinin rivayet edildiğini söyledi (Müsned-i Ahmed İbn Hanbel).”

“Hubeyb’in halası Uneyse bir rivayette diyor ki: “Eğer bir kadın sahurunu bitirememiş ise, Bilal’e derdi ki, “Bekle sahurumu bitireyim” (Abdurrezzak b. Memmam, el-Musannef).

“İbn Münzir, Hz. Ali sabah namazını kıldırdıktan sonra, “İşte şimdi beyaz ipliğin siyah iplikten ayrılıp farkedildiği vakittir” dediğini nakleder” (el-Ayni, Umdetül-Kari li Şer’il-Buhâri).

Sadece bir kaç örnekle bile yetinildiğinde, Hz. Peygamber’in ve sahabelerinin sahur konusundaki tavırlarının anlaşılması mümkündür. Nitekim Maide suresindeki “Ey insanlar, Allah dini sizi zorlamak için va’z etmemiştir” ayetini tefsir ederken, Fahreddin er-Razi “Mefatih’ul Gayb” adlı eserinde şöyle söylüyor:

“Bu ayeti kerime dinde önemli bir esas ve prensiptir. Bu prensip zararlı şeylerin meşru olmaması prensibidir”.

Kur’ân’da ve Hz. Peygamber’in tatbikatında da görüldüğü üzere, sahurun vakti gündüzün geceden ayrıldığı ve bunun bizzat açıkça yükümlünün şahsi gözleriyle tespit edildiği vakittir.

Genelde fukahanın sahur vaktini belirlerken izledikleri sünnet şu olmuştur. Hz. Peygamber (s.a.v) sahura son verip imsak ettikten sonra Kur’ân-ı Kerim’den elli âyet kadar okur veya okuyacak bir vakit bekledikten sonra sabah namazını kıldırırdı. Bu imsak vakti de yaklaşık güneşin doğmasından 75-90 dakika kadar öncesi olur ki; sahur yemeği için en son kabul edilen vakittir.

YORUMLAR
atalay dedi ki:

sabah ezanı diğer aylara göre ramazanda deyişik saattemi okunuyor lütfen aydınlatırmısınız.

admin dedi ki:

Merhaba Atalay,

Ramazan ayında imsak vaktinden dolayı, yani sahur sahurun bittiğinin insanlara duyurulması adına, normal ezan vaktinden önce okunmaktadır.

Teşekkürler.

DİLARA FATMA OCAK dedi ki:

iyi ramazanlar

kurutulmuş domatesli poğaça dedi ki:

Sanada Dilara İyi Ramazanlar Herkeze İyi Ramazanlarr

səidə dedi ki:

1.ben rosiyada yasiyorum .ilk dafədir ki oruc tutmaq istiyorum.burda ezan okunmur,buna gorə səhər saat necədə oruc tutmaq lazimdir? . 2.axsam orucu acarkən destemaz alib sonra orucu acmaq lazimdirsa destemazda aqiza su alinanda orucu pozulur? . . 3.səhər orucu ne yeyib ve ne deyib orucu baqliyib ve acmaq lazimdir?

bahadir dedi ki:

oruç açmak için destemaz, yani abdest gerekmez. oruç tutarken abdest almak için ağıza verilen su boğazdan geçmemeli. soracağın başka bir şey olursa sorabilirsin

bahadir dedi ki:

arama motorlarına rusya namaz vakitleri yazarsan sahur ve iftar vakitlerini bulabilirsin. imsak vakti sahurun bitişi, akşam vakti iftar vakti

YORUM YAP