Sağlıklı Bir Sahur için Öneriler

Sağlıklı Sahur Önerileri

Sağlıklı oruç tutabilmenin temeli, kaliteli bir sahur yapmaktan geçmektedir. Gün boyu harcanacak enerji, sahurda tüketilen gıdalardan gelmektedir. Sahurda yapılacak yanlış gıda seçimleri, sindirim sistemi bozuklukları, halsizlik, bayılma ve çeşitli metabolik problemlere sebep olmaktadır. Bu sağlık problemlerinin oluşmaması için doğru ve sağlıklı seçimler yapılmalıdır.

Sahur için tüketilicek gıdalar seçilirken, sahurun gece çok geç saatlerde yapıldığı ve genel olarak besinler tüketildikten hemen sonra uykuya geçiliceği dikkate alınmalıdır. Normal şartlarda, uyumadan belirli süreler öncesinde yemek yemek bırakılır. Ancak sahur, uyku arası bi süreçte yapıldığı için, zararı minimum seviyeye indirmek için, doğru seçimler yapmak şarttır. Başlıca sağlıklı sahur önerileri:

 • Ağır, yağlı ve yüksek kalorili yemeklerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Bunlar hem sindirim açısından mideyi zorlar, hem de kilo alınmasına sebep olur.
 • Kahvaltı türü hafif gıdalar tüketilmelidir.
 • Zeytin, kaşar peyniri gibi kahvaltılık ürünler bolca tüketilmelidir. Hem hafif, hem de tok tutucu gıdalardır.
 • Gün içerisinde uzun süre aç kalınıcağı için, enerji kaybını dengeleyecek gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdalar karbonhidrat, yağ ve protein gibi enerji verci besin ögelerini,
Sağlıklı İftar Önerileri

Sağlıklı İftar Önerileri

Oruç sürecinde gün boyu süren açlık, vücutta ki endokrin sistem salgılarının etkisiyle iftara doğru iyice artmaktadır. Fazla miktardaki açlık, insan vücudunu aşırı gıda tüketimine zorlamaktadır. Bilinçsizce tüketilen fazla gıdalar, hem kilo metabolizmasını olumsuz etkilemekte, hem de çeşitli sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

İftar sofraları kurulurken, gün boyu içinde olunan açlık değil, vücut sağlığının korunması dikkate alınmalıdır. Seçilecek doğru gıdalar ile sağlıklı iftar sofralarının kurulması, sağlıklı bir ramazan için şarttır. Ramazan için başlıca sağlıklı iftar önerileri:

 • Oruç su veya hurma ile açılmalıdır. Hurmanın kalorisi bir çok benzeri gıdaya göre daha yüksektir. Bu yüzden en fazla 3 hurma tüketilmelidir. İçilen su da, ne çok soğuk ne de sıcak olmalıdır. Ilık bir su, midenin yatışmasını sağlıyacaktır.
 • Oruç açıldıktan sonra yemek yemeye çorba ile başlanmalıdır. Çorba hem mideyi sindirime hazırlar, hem de daha az yemek tüketilmesine yardımcı olur.
 • Ana yemekte ağır, yağlı ve yoğun salça içerikli yemekler tüketilmemelidir. Bunun yerine daha hafif ve sağlıklı yemekler tercih edilmelidir.
Oruç Tutarken Halsizlik

Oruç Tutarken Halsizlik için Öneriler

Ramazan aylarında uzun süre aç kalınarak tutulan oruçlar, gün içerisinde vücudun halsiz kalmasına neden olmaktadır. Vücut uzun süreler aç kaldığı için, sindirim sistemi mideyi boşaltır. Vücut sindirim gerçekleştiremediği için enerji eldesi düşer. Gün içersinde yapılan çeşitli fiziksel aktivitelerde, vücutta kalan enerjinin büyük bir çoğunluğunun harcanmasına sebep olur. Vücutta ki düşük enerji miktarı, halsizliğin oluşumunun başlıca sebebidir.

Yaz aylarında tutulan oruç, özellikle sıcak havalar sebebiyle, vücudun daha fazla miktarda susuz kalmasına sebep olmaktadır. Susuz kalan vücudun metabolizmasındaki su-iyon dengesi de bozulmaktadır. Bozulan su-iyon dengesi halsizlik oluşumunu yüksek oranda arttırmaktadır.

Oluşan halsizlik miktarı, hem oruç tutulmasını daha zor hale getirmekte, hem de gün içerisindeki faaliyetlerin aksamasına engel olabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için, yapılabilinecek bir-kaç öneri ile, gün içersindeki halsizlik miktarını azaltmak mümkün. Başlıca ramazanda halsizlik için çözümler:

 • Sahurda ve iftarda tüketilen besinlere özel olarak dikkat edilmelidir.
 • Halsizlik büyük oranda vücut enerjisiz kaldığı için göründüğünden, gün içerisinde ki enerji miktarının daha yüksek olmasını sağlayacak, gıdalar tercih edilmelidir.
 • Karbonhidrat,
Oruç Tutmanın Faydaları

Orucun Faydaları Nelerdir?

İnsanlar tarafından uzun süre açlık olarak değerlendirilen orucun, son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalara göre insan vücudu üzerinde oldukça faydalı olduğu düşünülmekte. Başlıca orucun faydaları:

 • Daha dikkatli ve düzenli bir beslenme ile mide hacminin küçülmesinde oldukça faydalı olabilmektedir. Son dönemlerde oruçla zayıflama alanında çeşitli çalışmalar ve diyet programları hazırlanmaktadır.
 • Uzun süre açlık dönemleri, vücudun toksinlerden temizlenmesini sağlamakta. Bu da kalp & damar hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların oluşmasını engellemektedir. Bu durum orucun faydaları arasında ön sıralarda gelmektedir.
 • Uzun süre açlık sebebiyle vücutta oluşan enerji kaybını karşılamak için, yağ yakma metabolizması aktif duruma geçmektedir. Bu durum 1 aylık oruç tutma süreci geçtikten sonra bile aktivitesine devam etmektedir. Özellikle ramazan dönemlerinde dikkatli beslenen insanlar, ramazandan sonra özel diyet programlarına girdikleri zaman, oldukça sağlıklı bir şekilde kilo verebilmektedirler.
 • Oruç, kan dolaşımını oldukça hızlandırmaktadır. Uzun süre açlık sebebiyle vücuttaki kanın büyük bir çoğunluğu, sindirim sistemi dışındaki diğer sistemlere yönelir. Bu da özellikle sinir sisteminin oldukça rahatlamasını sağlar.
Ramazan Bayramı İçin Sağlık Tavsiyeleri

Ramazan Bayramı için Sağlık Tavsiyeleri

İnsan vücudu düzenli beslenmeye alışıktır. Ramazan döneminde mecburi olarak vücudun beslenme programında değişiklikler yapılmaktadır. Vücut tam bu sürece alışmaya başladığında ramazan ayı sona erer. Ardından tekrar beslenme programında yapılan değişim, vücuda ciddi derecede olumsuz etki etmektedir.

Oruç sürecinin sona ermesinin verdiği rahatlıkla, insanlar ramazan bayramı sürecinde ciddi beslenme hataları yapmaktadırlar. Ufak ve zararsızmış gibi görünen bu davranışlar, vücudun fizyolojik metabolizması üzerinde oldukça ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bunların başını; çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıkları ve kalp-damar hastalıkları çekmektedir. Bu yüzden özellikle ramazan bayramı sürecinde, insan metabolizmasına yüksek önem ve dikkat verilmelidir. Yapılacak bir kaç basit uygulama vücut sağlığının korunmasında oldukça faydalı olucaktır. Ramazan Bayramı sürecinde uygulanabilinicek başlıca sağlıklı tavsiyeler:

 • Çok fazla gıda tüketiminden uzak durulmalıdır. Özellikle mide, gün içersinde gıda tüketimine alışık olmadığı için, fazla gıda tüketimi mide sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu yüzden kısa aralıklarla, azar azar gıda tüketimi, midenin bu duruma alışmasına yardımcı olucaktır.
 • Bayramların olmassa olmazı, tatlılardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Eğer çok fazla tatlı tüketme isteği var ise çok küçük porsiyonlarda tüketmek ya da ağır olan şerbetli tatlılar yerine,
Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

İnsan vücudu oruç sürecinde, oldukça uzun zaman dilimleri boyunca aç kalmaktadır. Her insan bünyesinin, açlığa dayanma toleransı birbirinden  farklılık göstermektedir. Açlığa toleransın az olması, ramazan döneminde kilo miktarını etkileyen, başlıca sebepler arasında ön sıralarda gelmektedir. Vücut açlığa uzun süre dayanamayınca, iftar olduğunda aşırı gıda tüketmektedir. Vücut, fazla tüketilen gıdaları, yeterince sindirip kullanamayacağı için, bu fazla olan gıdalar direkt olarak kilo halini almaktadır. Bu durumu engellemek için, özellikle sahur sürecinde daha uzun süre tok tutan gıdalar tüketilmelidir.

Yiyeceklerin tok tutması, midede kalma süreleriyle doğru orantılıdır. Bir yiyecek midede ne kadar uzun süre kalıyor ise, insan vücudunuda o kadar fazla süre de tok tutar. Başlıca ramazanda tok tutan yiyecek çeşitleri:

 • Yumurta: Örnek bir protein kaynağıdır. Zengin bir besin içeriğine sahiptir. Sahurda haşlanmış yumurta veya az yağlı ve bol beyaz peynirli bir omlet, uzun süre tok kalınmasını sağlıyacaktır.
 • Bezelye: Sahip olduğu besin içeriği sayesinde, midenin daha uzun süre aktivite göstermesini sağlar. Az yağlı bir bezelye yemeği,
Ramazanda Sindirim Sorunları için Öneriler

Ramazanda Sindirim Sorunları için Öneriler

Ramazan döneminde uzun süreli açlık ve ardından yapılan iftar çeşitli sindirim problemlerine sebep olabilmektedir. Ramazan döneminde görülen sindirim problemlerinin bir çok sebebi bulunmaktadır. Başlıca sebepleri:

 • Uzun süreli açlık
 • Gece geç saatte gıda tüketimi
 • Vücudun uzun süre susuz kalması
 • İftarda aşırı gıda tüketimi
 • Hareketsizlik

Bu problemler bir araya gelerek, sindirim sistemi problemlerini oluşturmaktadır. Ramazan döneminde en sık görülen rahatsızlık, kabızlıktır. Kabızlığın en önemli etkeni; vücudun uzun süre susuz kalması ve su-iyon dengesinin bozulmasıdır. Bu tarz rahatsızlıklar, hem orucu daha zor bir hale getirmekte, hem de yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemektedir. Uygulanabilecek bir-kaç çözümle, büyük oranda sindirim problemlerinin önüne geçmek mümkündür. Başlıca ramazanda sindirim problemleri için çözüm önerilerimiz:

 • Bol bol sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Bol sıvı tüketimi, sindirim sistemini büyük oranda rahatlatmaktadır.
 • Lif içeriği yüksek olan gıdalar bolca tüketilmelidir. İftar ve sahur menüleri hazırlanırken, lif içeriği yüksek olan gıdalar, dengeli bir şekilde menülere eklenmelidir. Bu gıdalar, bağırsağın aktivitesini ve hareket oranını arttırır.
Ramazanda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazanda Sağlıklı Beslenme Önerileri

İnsanların beslenme programları, günlük yaşam koşullarına ve fizyolojik gereksinimlerine göre oluşmaktadır. Bu programlar, insanların vücut sağlıkları ile direkt olarak ilişkilidir. Ramazan ayında beslenme programlarındaki mecburi değişiklikler, insan fizyolojisinde çeşitli problemlere yol açabilmektedir. İnsan vücudu, düzenli beslenmeye programlı bir sistemdir. Beslenme düzenindeki her türlü değişim; sindirim sistemi bozuklukları, savunma mekanizmasında zayıflama, vücut direnç kaybı ve dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Ancak ramazan döneminde, sağlıklı beslenerek bu problemleri ortadan kaldırmak mümkün. Kolayca yapılabilinecek bir kaç tavsiyeyle, hem vücudun savunma mekanizması, hem de sindirim sistemini güçlendirebilirsiniz. İşte başlıca ramazanda sağlıklı beslenme tavsiyelerimiz:

 • Sahurda, kesinlikle ağır gıdalar tüketilmemelidir. Oldukça zengin bir kahvaltı yapmak; hem sindirim açısından daha sağlıklı, hem de gün içerisinde tok kalabilmek için birebirdir.
 • Bol su tüketilmelidir. Uzun süre ve yüksek sıcaklıkta tutulan oruç sebebiyle, vücut susuz kalmaktadır. Bu durumda vücudun su-iyon dengesini bozmaktadır. Bozulan su-iyon dengesi, oruç sırasında bayılmaya kadar çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu yüzden iftardan, sahura kadar olan süreçte, düzenli aralıklarla 2,5-3 litre su tüketilmelidr.
 • Sahurda,
Ramazanda Kilo Almamak

Ramazanda Kilo Almamak İçin Öneriler

Ramazan döneminde oruç tutan insanların en çok yakındıkları konu, kilo alma problemidir. Oruç tutarken, maruz kalınan uzun süreli açlık, insan metabolizmasının olduğundan daha da yavaş bir şekilde çalışmasına sebep olmaktadır. İftar ve sahur dönemlerinde tüketilen ağır yemekler, metabolizmanın da yavaşlamasıyla yeteri kadar sindirilemeyip kilo olarak tartıya yansımaktadır. Bu durum sadece görsel bir problem değil, aynı zaman da ciddi sağlık problemlerinin de habercisi olmaktadır. Bu problemlerin önüne geçmek, yapılacak doğru uygulamalarla mümkün olmaktadır. Başlıca ramazanda kilo almamak için tavsiyelerimiz:

 • Aşırı gıda tüketiminden uzak durulmalıdır. Vücudun metabolizma hızının düşmesi, sindirimi zorlaştırdığı için tüketilen her fazla gıda, direkt olarak yağa ve dolayısıyla kiloya dönüşmektedir.
 • Yüksek kalorili gıdalar yerine, daha düşük kalorili gıdalar tüketilmelidir. Günlük olarak, sağlıklı ve düşük kalorili yiyeceklerden oluşan iftar ve sahur menüleri hazırlanmalıdır.
 • İftarda, uzun süreli açlık sebebiyle, aniden ve fazla miktarda gıda tüketilmemelidir. Yemek azar azar ve belirli aralıklarla tüketilmelidir.
 • Yemekler yavaşça ve bolca çiğnenerek tüketilmelidir.
 • Bol su tüketimine özen gösterilmesi şarttır.
Diyabet Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Diyabet Hastaları İçin Ramazan Tavsiyeleri

Diyabet hastalığı son dönemlerde oldukça yaygın olan ve gerçekten ciddiye alınması gereken bir kronik hastalıktır. Vücudun kan şekeri seviyesinin ayarlanmasında problem yaşayan diyabet hastalarına, uygulanan çeşitli ilaç ve tedavilerle bu seviyenin ayarlanması sağlanmaktadır. Ramazan döneminde oruç tutmak ise, diyabet hastaları için oldukça büyük problem oluşturmaktadır. Sık sık besin tüketmesi gereken diyabet hastalarıının, gün boyunca aç kalması oldukça ciddi bir durumdur. Vücuttaki ani kan şekeri seviyesi değişimleri, ciddi problemlere neden olabilmektedir.

Öncelikle sağlığın her şeyden önde geldiği bilinmelidir. Bir diyabet hastasının oruç tutup tutamayacağına tek başına karar vermesi doğru değildir. Kesinlikle bu konuda uzman olan bir hekime danışılmalıdır. Gün içerisinde düzenli olarak, ilaç ve insülin tüketmek zorunda olan şeker hastaları, oruç tutmamalıdırlar. Doktarlarına danıştıkları zaman, onlarda oruç tutamayacaklarını ifade ediceklerdir. Ancak insülin kullanmayan ve günde bir kez ilaç kullanan şeker hastaları, doktorlarınında onayını alarak oruç tutabilmektedirler. Hem diyabet hastası olup hemde oruç tutan hastalar, uygulayabilecekleri bazı küçük tavsiyelerle, oruç sürecini daha kolay ve sağlıklı bir şekilde geçirebilirler. Başlıca diyabet hastaları için ramazan tavsiyelerimiz:

 • Kan şekeri seviyelerini dengede tutacak gıdalar tüketmelidirler.

Tuttuğumuz Orucun Sağlığımıza Olumlu Etkileri

Ramazan ayında tuttuğumuz orucun bedenimizi temizleyerek hastalıklardan arındırdığını söyleyen uzmanlar, orucun bedenimizi bu dünyada olgunluğa ulaştırarak ahrete hazırladığını vurgulamışlardır. Vücutta biriken bakteriler, zararlı maddeler, toksinler ve organlardaki fazla yağlar oruç vesilesi ile vücuttan dışarı atılır. Orucun sadece vücudumuzda değil manevi olarak da içimizi temizlediğini söyleyen uzmanlar; kişiliğimizin şekillendiği, duygularımızın oluştuğu, bütün bedenimizin idare edildiği yer olan nefsimizin de oruç sayesinde temizlendiğini ve kendisine geldiğini vurgulamışlardır. Ramazan da aç kalarak açların halini, zekât vererek fakirlerin halini, iftar vaktini beklerken de zamanın kıymetini daha iyi anlıyor v kısa bir süreliğine de olsa hayatımızı bunlara göre şekillendirip yaşamaya çalışıyoruz. Ayrıca zekât verirken bencillik ve cimrilikten de kurtularak insanlara faydalı olmanın hazzını iliklerimize kadar yaşıyoruz.

Oruç & Sağlık
Oruç & Sağlık

Ramazanda gece sahura kalkmamız karaciğerimiz için çok faydalıdır. Gece mümkün olduğunca sahuru uzatmamızı bize tavsiye eden peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v), bu tavsiyesiyle karaciğerimizin daha sağlıklı çalışarak mevcut olan glikojen deposuyla vücudumuzun bütün glikojen ihtiyacını karşılayacağını bildiğinden bu tavsiyeyi yapmıştır. Ayrıca İslam dininde az yemek yemek de bizlere önerilmiştir.

Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz

Yapılan araştırmalar özellikle yaz aylarına denk gelen ramazanlarda sahurda yenilecek şeylerin çok fazla ağır olmamasına özen gösterilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Sahuru erken yapılan bir kahvaltı olarak görmek ve buna göre bir yiyecek listesi oluşturmak gerekiyor. Bu yüzden sahurda bizi gün boyunca tok tutacak yiyecekler yemek, kan şekerimizi destelemek için de protein içeren süt ve yoğurt gibi yiyecekler yememiz son derece faydamıza olacaktır. Sahurda kahvaltıda yenilen tarzda yiyecekler tüketilmesini tavsiye den uzmanlar bununla birlikte bol miktarda da su tüketilmesi gerektiğinin üzerinde duruyor.

Sahurda Beslenme
Sahurda Beslenme

Sahurda yediğimiz yiyecekler son derece önemlidir. Çünkü sahurda yediklerimiz gün boyunca vücudumuzda kullanılacak ve günlük aktivitelerimizi devam ettirebilmemiz için bizlere sahurda yediklerimiz enerji sağlayacaklardır. Daha çok protein ağırlıklı beslenmemiz gerekiyor sahurda. Çünkü protein içeren gıdalar mideyi geç terk ettiği için bizlere tokluk hissi verecek ve bu şekilde de acıkmayı geciktirecektir. Protein içerikli yiyeceklere süt, yoğurt, yumurta, peynir gibi süt ve süt ürünlerini örnek olarak verebiliriz. Sahurda bu saydıklarımızın aksine börek tarzı ya da iftardan kalan yağlı yiyecekler yemek sindirim güçlüğüne ve mide rahatsızlıklarına sebep olabilecektir.

Reflü Hastalarının Oruç Tutması

Bazı uzmanlara göre reflü hastaları, hastalıkları için alacakları önlemlerle oruçlarını aksatmadan tutabilirler. İlaç kullanan reflü hastaları ramazandan önce doktoruna başvurarak ramazanda ilaçlarını nasıl kullanması gerektiği konusunda gerekli bilgileri aldıktan sonra orucunu tutabilir. Reflü hastalarının bu şekilde yapmaları hem oruç ibadetlerini aksatmamaları hem de sağlıklarını korumak açısından son derece faydalıdır. Ayrıca reflü hastalığı olanlar iftarda ve sahurda tek seferde fazla yemek yemek yerine bu öğünleri ikiye bölerek azar azar yemeleri onların lehine olacaktır. İftarı ve sahuru bu şekilde yapmak reflü hastalarının reflülerinin artmaması adına çok önemli. Özellikle ramazan ayının gelmesiyle sindirim sistemi hastalıkları artabilir. Hastalar da hem dini vecibelerini yerine getirmek hem de sağlıklarını korumak istiyorlar. Bu tür durumlarda da hastaların doktorlarına başvurmaları ve doktorların tavsiyelerine kulak vermeleri gerekmektedir.

Reflü Hastaları & Oruç Tutma
Reflü Hastaları & Oruç Tutma

Normal şartlar altında insanların midesi yiyecekleri eritmek ve bakterileri öldürmek amacıyla asidik bir ortama sahiptir. Bu asidik ortam asit salınımı yapar. İnsanların yemek borusu ise bu asitten mideyle yemek borusu arasındaki kapakçıklar ve mekanizmalar sayesinde korunur.

Ramazanın En Faydalı Yiyeceği

Ramazan ayında uzun süren açlık tüm vücudumuzun fonksiyonlarını etkiler. Uzun süren açlık ve susuzluğa alışkın olmayan vücudumuz ramazan ayında böyle bir durumla karşılaştığı zaman son derece zorlanıyor. Bizler de vücudumuzun bu zorluklarla mücadele edebilmesi için yedeğimiz yiyecekler ile ona yardımcı oluruz. Bu yazımızda sizlere ramazanın en faydalı yiyeceği olan, vücut direncini arttıran ve sindirime yardımcı olan yoğurt hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Faydalı Yiyecekler
Faydalı Yiyecekler

Ramazan ayının yaklaşmasıyla ramazanda yiyeceğimiz yiyecekler hakkında hepimizin aklında soru işaretleri vardır. Mesela bu sorulardan başta geleni de “Ramazanda sahurda ne yersek bizi tok tutar?” sorusudur. Ramazanda karbonhidratlı ve nişastalı yiyecekler yememiz bizi çabuk doyurur ve çabuk da acıkmamıza sebep olur. Ramazanda dengeli bir beslenme hem bizi tok tutar hem de sağlıklı beslenmemize yardımcı olur. Ayrıca ramazanda dengeli bir protein alımı bizi uzun sür tok tutacak ve orucu daha kolay tutmamızı sağlayacaktır. Başta süt ve süt ürünlerini tüketmek bunun yanında da et ve protein içeren diğer gıdaları almalıyız. Ancak protein alımında çok dikkat etmek gerekir. Çünkü protein içeren besinlerin azot yükleri de çok fazla olmaktadır.

Ramazanda Uyumak

Yaz ayına denk gelen ramazan ayı nedeni ile zaten bütün gün aç ve susuz kalan vücudumuz hiçbir şey yiyip içmememiz nedeni ile de son derece yorgun ve bitkin olabilir. Bu yorgunluk sebebi ile vücudumuz çok fazla çalışmak istemez ve adeta kendisini salıverir. Bu yüzden de bizler kendimizi son derece halsiz hisseder ve bir an önce uyumak isteriz. Ancak oruçlu iken uyumak zaten yorgun ve bitkin olan vücudumuzun metabolizma hızını iyice yavaşlatır ve bu yüzden de bizlerin kilo alması kaçınılmaz olur. Özellikle yaz aylarında susamamak, acıkmamak, zamanın çabuk geçmesi nedeni ile içimizde bir uyuma isteği oluşabilir. Eğer bu isteğe uyuyarak cevap verirsek bundan zararlı çıkma ihtimalimiz bulunmaktadır. Çünkü uyuduğumuz takdirde günlük aktivitelerimizi yapmamış olacağız ve vücudumuz da hareketsiz kaldığından dolayı kilo almaya daha da meyilli bir hale gelecektir.

Ramazanda Uyumak
Ramazanda Uyumak

Ramazan ayında beslenme düzenimize çok ama çok dikkat etmeliyiz. Çünkü bozulan uyku düzeni ve beslenme alışkanlıkları yüzünden vücudumuzun dengesi bozulabilir ve bu da bizlere yeni sağlık sorunları çıkarabilir.

Ramazanda Yemek Yemek & Sağlık

Ramazan ayının bir diyet ayı değildir ve ramazanda bol bol yememiz vücudumuz adına önemlidir. Bizler ramazan ayında dini inancımız gereği bir tercih yaparız ve bu tercihimiz sonucunda da gün boyu yiyip içmeyiz. Yani ramazan ayının biz Müslümanlar için ayrı bir yeri, havası ve manevi bir dokusu vardır. Oruç dini bir vecibedir. Bunu yerine getirmemiz dinimizi yaşama adına çok önemlidir ve ahrette de bunun karşılığını fazlasıyla alacağız. Ancak oruç sadece ahrette değil bu dünyada da bizlere fayda sağlamaktadır. Oruç bir arınma ve detoks özelliği sağlamaktadır vücudumuz için. Orucu bir ay boyunca tuttuğumuz takdirde manevi temizlenmenin yanı sıra maddi anlamda da bir temizlenme olanağı sağlıyor. Bilinçli bir şekilde yapılması gereken oruç ibadeti bilinçli yapılmadığı takdirde sağlık açısından bizi zorlayabilir.

Ramazanda Yemek
Ramazanda Yemek

Bilinçsiz oruç tutmak nasıl olur peki? Eğer sahurda yağlı, tuzlu, ağır, baharatlı yemekler, tatlılar yerseniz bu sizin sağlığınız açısından çok zararlıdır. Bunun yanında da bu türden yiyecekler, besinler yemeniz aynı zamanda ramazan ayının da ruhuna terstir.

Ramazanda Sahur Yapmanın Faydaları

Ramazanda sahur atlanırsa ya da yapılmazsa, sahurda doğru beslenilmezse kişiler ertesi gün kendisini yorgun, halsiz ve bitkin hissedebilir. Ayrıca sahurda yenilen şeylere de dikkat edilmeli ve bu konuda özenli davranılmalıdır. Ramazanda en önemli öğün sahurdur. Sahurda yediğimiz yiyecekler sayesinde ertesi gün oruç tutmamız kolaylaşır ve bu sayede vücut gün boyunca çalışmasını sürdürür. Ancak bu öğün atlanıldığı takdirde ertesi gün kişiler kendisini çok kötü ve halsiz hissedebilir. Bu yüzden sahur kesinlikle atlanmamalı ve sahurda yenilen yiyeceklere de çok dikkat edilmelidir.

Sahur Yapmak
Sahur Yapmak

Ülkemizde sahura kalkmadan oruç tutanların sayısı hiç de azımsanacak kadar az değil. Ülkemizde birçok kişi sahursuz oruç tutmaya çalışıyor. Aslına bakılırsa bu yanlış bir davranıştır. Ramazanın son yıllarda yaz aylarına denk gelmesi ve bu nedenden dolayı yaklaşık 17 saat oruç tutan insanlar bir de sahura kalkmayınca vücut enerjisini çok ekonomik kullanmasına rağmen gün sonuna enerjisini yetiştiremiyor. Çünkü vücuda enerji depo edilmediği için vücut enerji deposundan enerjisini kullanıyor ve gün sonuna kadar bunu bitiriyor. Hal böyle olunca da vücut enerji sağlamak amacıyla ilk olarak karbonhidrat deposunu kullanır.

Ramazanda Midenize Dikkat

Ramazanda uzun süre aç kaldığımız ve bir şey yiyip içmediğimiz için çok acıkıyor olabiliriz. Bunun etkisiyle de sahurda ve iftarda aşırı ve yanlış beslenebiliriz. Bu da gün boyunca aç kalan midemize zarar vererek bizler için çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Ama yediğimiz besinlerin özelliklerine dikkat ederek bu tür rahatsızlıklardan rahat bir şekilde kaçınmayı başarabiliriz. Ramazanda sahura kalkmak çok önemlidir. Çünkü sahura kalktığımız takdirde aç kalma süremizi kısaltmış olacağız ve normal yaşamımızdaki öğün dengesini de az da olsa sağlamış olacağız. Ancak aksi durumda yani sahura kalkılmadığı durumda daha uzun süre aç kalınacağından dolayı kan şekeri düşecek, sindirim sistemi sorunları oluşacak ve tansiyon bozukluğu rahatsızlıkları ortaya çıkabilecektir. Bütün bunların yanında sahura kalkılmadığı için halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği ve yoğunlaşma bozukluğu yaşanabilir.

Mide Sağlığı
Mide Sağlığı

Sahura kalkmak kadar sahurda doğru beslenme ve uyuma da son derece önemlidir. Sahura kalkıp yağlı, tuzlu, baharatlı yiyecekler yemesi son derece yanlış bir beslenme şeklidir. Sahurda genellikle protein ağırlıklı beslenmeli ve buna özellikle dikkat edilmelidir.

Ramazanda Düzenli Uykunun Önemi

Ramazanın yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle oruç tutan insanlar kendilerini son derece yorgun ve bitkin hissetmektedirler. Gün boyunca hiçbir şey yiyip içmeyen ve bu yüzden de vücut fonksiyonları az da olsa düzensizleşen insanlar, son derece stresli ve sinirli olabiliyorlar. Ancak ramazanda stresi azaltmak ve gerginliğe yol vermemek için yeme içme düzenine, yenilip içilenlere ve uyku düzenine son derece dikkat etmek gerekmektedir. Her zamankinden daha fazla özen göstermemiz gereken bu düzene özellikle ramazan ayında çok ama çok dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirmesi için bunlara dikkat etmemiz şart. Vücudumuzun dinç ve stressiz bir şekilde hayatına devam etmesi için uymamız gereken kuralların başında gelmektedir.

Düzenli Uyku
Düzenli Uyku

Oruç tutan kişiler sahur ve iftar düzenlerini standart hale getirdikleri takdirde hemen hemen hiçbir sorunla karşılaşmayacak bununla birlikte de ibadetlerini kusursuz bir şekilde yerine getirmiş olacaklar. İftar ve sahur düzenine dikkat ederek hem vücudumuzun sistemlerini sarsmamış olacağız hem de vücudumuzun gün boyunca daha dinç kalmasını sağlayacağız. Ramazanda uykuda insanlar için son derece önemli bir yer tutmaktadır.

Kalbinizi Korumak İçin Oruç Tutun

Yapılan araştırmalara göre düzenli şekilde tutulan orucun kalbi koruduğu görülmüştür. Orucun, koroner kalp hastalığından koruduğu gibi bu hastalığa sahip olan kişilerin de hastalıklarının ilerlemesini durdurduğunu öne süren uzmanlar, ramazan ayında yetersiz ve dengesiz beslenildiği takdirde kalp krizinin ve felç riskinin artığını da vurguluyorlar. Özellikle iftarda yenilen yiyeceklere de çok dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca yeterli ve dengeli beslenebilmek için de protein ağırlıklı bir beslenme şekli tercih edilmelidir. Bu yiyecekler arasında süt ve süt ürünleri, et, kuru baklagil, yumurta ve tam buğday ekmeği yer almaktadır. Ağır yemeklerle tutulan bir oruç gün içerisinde bizleri hem zorlayacak hem de kalp sağlığımızı ciddi anlamda tehlikeye atacaktır. Yediğimiz ağır yemekler sonucunda kalp krizi ve felç riskini arttırabiliriz.

Kalp Sağlığı & Oruç
Kalp Sağlığı & Oruç

Yiyeceğimiz yemekler kadar içtiklerimiz de çok ama çok önemlidir. Çünkü gün boyunca aç ve susuz kalan bedenimizin çeşitli ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden de büyük bir bölümü sudan oluşan vücudumuzun su ihtiyacı da artmaktadır. Ve uzmanlar ramazan ayında günde en az 2,5- 3 litre su içmemizi de öneriyorlar.