Ramazanın En Faydalı Yiyeceği

Ramazanın En Faydalı Yiyeceği

Ramazanın En Faydalı Yiyeceği

Ramazan ayında uzun süren açlık tüm vücudumuzun fonksiyonlarını etkiler. Uzun süren açlık ve susuzluğa alışkın olmayan vücudumuz ramazan ayında böyle bir durumla karşılaştığı zaman son derece zorlanıyor. Bizler de vücudumuzun bu zorluklarla mücadele edebilmesi için yedeğimiz yiyecekler ile ona yardımcı oluruz. Bu yazımızda sizlere ramazanın en faydalı yiyeceği olan, vücut direncini arttıran ve sindirime yardımcı olan yoğurt hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Faydalı Yiyecekler

Faydalı Yiyecekler

Ramazan ayının yaklaşmasıyla ramazanda yiyeceğimiz yiyecekler hakkında hepimizin aklında soru işaretleri vardır. Mesela bu sorulardan başta geleni de “Ramazanda sahurda ne yersek bizi tok tutar?” sorusudur. Ramazanda karbonhidratlı ve nişastalı yiyecekler yememiz bizi çabuk doyurur ve çabuk da acıkmamıza sebep olur. Ramazanda dengeli bir beslenme hem bizi tok tutar hem de sağlıklı beslenmemize yardımcı olur. Ayrıca ramazanda dengeli bir protein alımı bizi uzun sür tok tutacak ve orucu daha kolay tutmamızı sağlayacaktır. Başta süt ve süt ürünlerini tüketmek bunun yanında da et ve protein içeren diğer gıdaları almalıyız. Ancak protein alımında çok dikkat etmek gerekir. Çünkü protein içeren besinlerin azot yükleri de çok fazla olmaktadır. Aşırı düzeyde alınan azot vücuda zarar verdiğinden dolayı protein alınıma dikkat edilmesi gerekiyor. Fazla protein almak böbreklerimize zarar verebilir. Bu azot yükünü vücudumuzdan atabilmemiz için de bol bol su tüketmemiz gerekiyor. Zaten son yıllarda ramazan ayının yaza gelmesi nedeniyle su tüketimi konusunda sorun yaşamıyoruz.

Ramazanda yediğimiz yiyeceklerin bizleri rahatsız etmemesi için iftarda yediklerimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bol bol süt ve üst ürünleri tüketmemiz bizi tok tutar, sindirim sistemimizi rahatlatır ve susuzluğumuzu giderir. Yani iftarda ve sahurda birer kâse yoğurt yememiz bizlere oruç tutarken çok yardımcı olacaktır. Yoğurt; vücudumuzun kalori ihtiyacını büyük ölçüde karşılar, vücudumuzu oruca göre programlar, susuzluğumuzu önler ve bağırsaklarımızın daha düzenli çalışmasını sağlar. Ramazanda yiyip içmediğimiz için bağırsaklarımızda duraksama ve yavaşlama olur. Bu yavaşlama ile bağırsaklardaki dışkının bakteri yükü de artar. Bu bakteri dengesini en iyi sağlayan yiyecek ise yoğurttur.

Ramazanda yiyeceğimiz besinlerin yanında tatlılar da önemlidir. Tatlılar psikolojik olarak insanların olumlu bir şekilde düşünmesine vesile olur. Ancak uzmanlar ramazanda tatlı yenilmesini önermiyor ve mümkünse yenilmemesi hususunda da insanları uyarıyor. Çünkü tatlılar gün boyunca düşen kan şekerimizde ani yükselmelere sebep olarak hormon dengemizi bozar. Sonuç olarak ramazanda tatlı yediğimiz takdirde iki sonuçla karşılaşmamız mümkün. Bunlardan birincisi yorgunluk ve ikincisi de kilo almak. Eğer bu iki olumsuz sonuçla da karşılaşmak istemiyorsak ramazan ayında tatlılardan uzak durmamız gerekiyor. Bunun yerine süt ve süt ürünleri en önemlisi de yoğurt tüketerek sağlığımızı daha rahat bir şekilde koruyup orucumuzu da rahat bir şekilde tutabiliriz.

YORUM YAP