İftar Duası

İftar Duası

İftar Duası

İslam dininin önemli ve kutsal ay olan Ramazan ayı içerisindeyiz. Bu ayda birçok ibadet yapılır, teravi namazı kılınır ve en önemlisi de ayın temsilcisi olan oruç tutmaktır. İmsak vakti ve akşam namazı arasındaki geçen süre içerisinde hiçbir şekilde yemek yenilmez. Sonrasında ise akşam ezanı ile birlikte oruçlar açılır. İftar duası okunur. Oruç sayesinde beden rahatlar ve sıhhat bulur.

Ramazan ayında küsler barışır, yakınlar akrabalar iftar yemeğine alınır ve böylece bağlar kuvvetlenir. Camilerde de Ramazan ayı boyunca hatmi şerif okunur.  Bu ay 11 ayın sultanı olarak nitelendirilmektedir İslam dinine göre. İbadetlerin kat kat sevapları fazlalaşır.  11 aydan daha faziletli ve kıymetli bir ay olarak nitelendirilir Ramazan ayı.

Bu ayda iftar yapmadan önce dualar edilir. Bu dua iftar duası olarak adlandırılır. Şimdi bilmeyenler için iftarda okunabilecek kısa bir duayı sizlerle paylaşalım.

Ramazan ayında oruç açmadan önce okunacak olan iftar duası şöyledir:

Allah’ım senin için oruç tuttum.

Sana inandım, sana güvendim.

Senin verdiğin rızık ile orucumu açtım.

Hamd olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete.

Ey! Bağışlaması bol Rabbim. Beni, ailemi ve inananları koru.

Milletimize birlik ve beraberlik ver. Amin.

İşte yukarıda yazmış olduğumuz kısa iftar duasını okuyarak orucunuzu açabilirsiniz.

Oruç sadece aç kalmak değil, ayrıca kötü davranış, kötü söz ve dine aykırı davranışlardan da uzak kalmak demektir. Oruç tutan Müslüman oruçlu olduğu anlarda her davranışına ve ağzından çıkacak her söze de oldukça dikkat eder. 11 ayın sultanı Ramazan ayında şeytanların bağlandığı söylenir ve bu yüzden de Müslüman olan kişilerin kötülüklerden de uzak kalacağı düşünülür. Bu ayda içkiden de uzak durur insanlar. Küfürden ve şerden de uzak kalınır. Bu ay bitiminde Müslüman âlemi Ramazan bayramı ile ödüllendirilir. Ramazan ayında bir aydır tutulan oruç bayram süresince yasaklanır. Bayramda Müslüman olan herkes akrabaları ile buluşur. Büyüklere bayram ziyaretinde bulunulur. Bayramda yapılan ziyaretlerde sevap kapılarını açar Müslümanlara.

Ramazan ayı 11 aydan en hayırlısıdır İslam dininde. Bu ayda sevap kapıları sonuna kadar açılır. Günah kapıları kapanır. Şeytanlar insanlardan uzak durur. Yapılan ibadetlerden fazla fazla sevaplar kazanılır. Fitre verilir. Fitre ile yoksul insanların yüzleri güler.  Fakirlere iftar çadırları kurulur. Bu çadırlar sayesinde yoksulların karnı doyar. Kötülükler azalır. İftar sayesinde insanlar akrabaları ve sevdikleri ile bir sofrada buluşur. İftar vaktinde dualar edilir. İftar duası ile oruçlar açılır. Kaşık sesleri ile Ramazan ayının bir günü daha son bulur. İftar vaktine yakın her yerde tatlı bir telaş hâkim olur. Kimisi pide kuyruğunda bekler, kimisi de ezan okunmadan iftara yetişmek için iş çıkışı tatlı bir telaşa kapılır. İşte bu ayda Müslümanlara göre her şeyin bambaşka bir güzelliği ve tadı vardır. Müslüman âlemi için oldukça mübarek bur aydır. Ramazan ayın içerisinde yer alan Kadir gecesi de oldukça manevi bir anlam taşır. Bu günde de fakirler doyurulur. Yağda hamur kızartılarak komşulara dağıtılır ve mevlitler okunur camilerde. Oldukça kutsal bir gece olarak kabul edilir bu gecede.  Kısaca özetlemek gerekirse İslam dininde Ramazan ayı en kutsal ay, Kadir gecesi ise en kutsal gece olarak kabul edilir.  Ramazan ayı ile ilgili bilinmesi gerekenleri kısaca özetledik sizlere. İftar duası ve daha fazlası hakkında merak edilen sorulara yanıtlar bulmaya çalıştık. Umarım vermiş olduğumuz bilgiler ile faydalı olabilmişizdir.

YORUMLAR
ökkeş kaya dedi ki:

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel’ ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü. “

Manası: “Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

YORUM YAP