Oruç Tutarken Halsizlik için Öneriler

Oruç Tutarken Halsizlik için Öneriler

Oruç Tutarken Halsizlik için Öneriler

Ramazan aylarında uzun süre aç kalınarak tutulan oruçlar, gün içerisinde vücudun halsiz kalmasına neden olmaktadır. Vücut uzun süreler aç kaldığı için, sindirim sistemi mideyi boşaltır. Vücut sindirim gerçekleştiremediği için enerji eldesi düşer. Gün içersinde yapılan çeşitli fiziksel aktivitelerde, vücutta kalan enerjinin büyük bir çoğunluğunun harcanmasına sebep olur. Vücutta ki düşük enerji miktarı, halsizliğin oluşumunun başlıca sebebidir.

Yaz aylarında tutulan oruç, özellikle sıcak havalar sebebiyle, vücudun daha fazla miktarda susuz kalmasına sebep olmaktadır. Susuz kalan vücudun metabolizmasındaki su-iyon dengesi de bozulmaktadır. Bozulan su-iyon dengesi halsizlik oluşumunu yüksek oranda arttırmaktadır.

Oluşan halsizlik miktarı, hem oruç tutulmasını daha zor hale getirmekte, hem de gün içerisindeki faaliyetlerin aksamasına engel olabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için, yapılabilinecek bir-kaç öneri ile, gün içersindeki halsizlik miktarını azaltmak mümkün. Başlıca ramazanda halsizlik için çözümler:

  • Sahurda ve iftarda tüketilen besinlere özel olarak dikkat edilmelidir.
  • Halsizlik büyük oranda vücut enerjisiz kaldığı için göründüğünden, gün içerisinde ki enerji miktarının daha yüksek olmasını sağlayacak, gıdalar tercih edilmelidir.
  • Karbonhidrat, protein ve yağ içeriği dengeli olan aynı zamanda da enerji verimi yüksek olan gıdalar tercih edilmelidir. Ancak gıda tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır.
  • Enerji verici gıdalar, kan şekeri seviyeleri ile direkt olarak ilişkilidir. Bazıları, besin ögesi içeriğinden dolayı, kan şekerini çok hızlı ve dengesiz bir şekilde yükseltirken, bazları da bulgur pilavı vb. gıdalar gibi, daha yavaş ve dengeli bir şekilde yükseltirler. Bu tarz, daha dengeli olan gıdalar tercih edilmelidir.
  • Vücudun susuz kalma oranını düşürmek için, sahurdan iftara kadar düzenli ve bolca sıvı tüketilmelidir. Sıvı tüketimi vücudun mineral dengesini kurarak, halsizlik oluşumunu engellemektedir.
  • İftardan sonra yapılıcak hafif bir yürüyüş, vücudun daha rahat ve dengeli olmasını sağlıyacaktır. Bu durumda halsizlik oluşum oranını azaltır.
  • Enerji metabolizmasını desteklemek ve düzenlemek için, iftardan sahura kadar olan süreçte, düzenli olarak ve az miktarda, enerji içerikli gıdaların tüketimi daha doğrudur.
  • Meyve ve sebze tüketimi ihmal edilmemelidir. Meyve ve sebze tüketerek vücuda alınan; vitamin ve mineraller vücudun halsizlik oluşumunun engellenmesinde oldukça faydalı olucaklardır.

Ramazan ayında oruç tutarken halsiz kalıyor musunuz? Oruç tutarken halsiz kalmamak için ne yapıyorsunuz? Lütfen bizlerle paylaşın!

YORUMLAR
ali dedi ki:

oruçta spor yapmak halsizliğe neden olurmu

kadro dedi ki:

tabbi olur oruç oruç spor yaparsan açıkırsın ve bayğın hale gelirsin

bahar dedi ki:

bilmiyorduk tşk

yıldız dedi ki:

Bence olur?

Derya Deniz dedi ki:

Oruçluyken iğne olmak orucu bozar mı ama yapılan iğne vitamin değil ..

YORUM YAP