Orucun Faydaları Nelerdir?

Orucun Faydaları Nelerdir?

Orucun Faydaları Nelerdir?

İnsanlar tarafından uzun süre açlık olarak değerlendirilen orucun, son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalara göre insan vücudu üzerinde oldukça faydalı olduğu düşünülmekte. Başlıca orucun faydaları:

 • Daha dikkatli ve düzenli bir beslenme ile mide hacminin küçülmesinde oldukça faydalı olabilmektedir. Son dönemlerde oruçla zayıflama alanında çeşitli çalışmalar ve diyet programları hazırlanmaktadır.
 • Uzun süre açlık dönemleri, vücudun toksinlerden temizlenmesini sağlamakta. Bu da kalp & damar hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların oluşmasını engellemektedir. Bu durum orucun faydaları arasında ön sıralarda gelmektedir.
 • Uzun süre açlık sebebiyle vücutta oluşan enerji kaybını karşılamak için, yağ yakma metabolizması aktif duruma geçmektedir. Bu durum 1 aylık oruç tutma süreci geçtikten sonra bile aktivitesine devam etmektedir. Özellikle ramazan dönemlerinde dikkatli beslenen insanlar, ramazandan sonra özel diyet programlarına girdikleri zaman, oldukça sağlıklı bir şekilde kilo verebilmektedirler.
 • Oruç, kan dolaşımını oldukça hızlandırmaktadır. Uzun süre açlık sebebiyle vücuttaki kanın büyük bir çoğunluğu, sindirim sistemi dışındaki diğer sistemlere yönelir. Bu da özellikle sinir sisteminin oldukça rahatlamasını sağlar. Bu yüzden genel olarak oruç tutan insanlar daha huzurlu ve mutlu olurlar. Vücuttaki hormonlar ve sistemler bu süreci oluşturur ve destekler.
 • Orucun faydaları arasında hayati önem taşıyan unsurlardan biri, kan şekeri üzerindeki etkisidir. Oruç sürecinde, pankreas dinlenme moduna geçer. Bu da vücuttaki kan şekeri seviyelerinin daha dengeli olmasını sağlar. Özellikle hafif tiplerdeki diyabet hastalarına, oruç tutmaları önerilebilmektedir.
 • Oruç sürecinde yemek yeme saatlerinin belirli olmasıda, sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar.
 • Metabolik aktivitelerin yavaşlaması, kısa bir süreliğine hücre yaşlanmasını yavaşlatır.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Gün içerisinde uzun süre aç kalındığı için, sindirim gün ortasına kadar tamamlanmaktadır. Sindirim sistemi gün içerisinde pek fazla aktivite göstermediği için, vücuttaki kan ve enerjinin çoğunluğu beyine ve diğer sistemlere aktarılmaktadır. Bu da diğer sistemlerin, daha hızlı ve kaliteli çalışmasını sağlamaktadır. Bu durum organ sağlığı için oldukça faydalı olmaktadır. Aynı zaman da beyine yoğunlaşan enerji, hafızanın oldukça güçlenmesine yardımcı olucaktır.
 • Vücudun daha zinde olmasını sağlar.
 • Vücudun savunma mekanizmasının, daha dirençli bir hal almasına yardımcı olur.

Sizler ne düşünüyorsunuz? Oruç tutmanın faydaları konusundaki düşüncelerinizi aşağıdaki form üzerinden ziyaretçilerimizle paylaşın.

YORUMLAR
ismini vermek istemeyen ziyaretçi dedi ki:

çok güzel çok işime yaradı

orhan dedi ki:

daha az sigara içiyorum 🙂

@mehmetsahin2332 dedi ki:

Böyle giderse bende sigarayı bırakmaya düşünüyorum

YORUM YAP