Ramazanda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazanda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazanda Sağlıklı Beslenme Önerileri

İnsanların beslenme programları, günlük yaşam koşullarına ve fizyolojik gereksinimlerine göre oluşmaktadır. Bu programlar, insanların vücut sağlıkları ile direkt olarak ilişkilidir. Ramazan ayında beslenme programlarındaki mecburi değişiklikler, insan fizyolojisinde çeşitli problemlere yol açabilmektedir. İnsan vücudu, düzenli beslenmeye programlı bir sistemdir. Beslenme düzenindeki her türlü değişim; sindirim sistemi bozuklukları, savunma mekanizmasında zayıflama, vücut direnç kaybı ve dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Ancak ramazan döneminde, sağlıklı beslenerek bu problemleri ortadan kaldırmak mümkün. Kolayca yapılabilinecek bir kaç tavsiyeyle, hem vücudun savunma mekanizması, hem de sindirim sistemini güçlendirebilirsiniz. İşte başlıca ramazanda sağlıklı beslenme tavsiyelerimiz:

  • Sahurda, kesinlikle ağır gıdalar tüketilmemelidir. Oldukça zengin bir kahvaltı yapmak; hem sindirim açısından daha sağlıklı, hem de gün içerisinde tok kalabilmek için birebirdir.
  • Bol su tüketilmelidir. Uzun süre ve yüksek sıcaklıkta tutulan oruç sebebiyle, vücut susuz kalmaktadır. Bu durumda vücudun su-iyon dengesini bozmaktadır. Bozulan su-iyon dengesi, oruç sırasında bayılmaya kadar çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu yüzden iftardan, sahura kadar olan süreçte, düzenli aralıklarla 2,5-3 litre su tüketilmelidr.
  • Sahurda, gün içerisinde fazla susamaya sebep olabilicek; tuzlu ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Uzun süre açlık sebebiyle, insan metabolizması yavaşlamaktadır. Metabolizmayı hızlandırmak için; iftar ve sahur arasında düzenli aralıklarla besin tüketimine devam edilmelidir.
  • İftarda, yemekler oldukça yavaş bir şekilde, bolca çiğneyerek tüketilmelidir. Metabolizma yavaşladığı için sindirimde zorlaşır. Bu yüzden bolca çiğneyip, yavaş tüketerek sindirim sistemine yardımcı olunulmalıdır.
  • İftarda ağır yemeklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Yemeğe, ılık bir çorbayla başlamak, hem mideyi rahatlatır, hem de aşırı yemek tüketiminin önüne geçer.
  • İftarda çok ağır, şerbetli tatlılar yerine; daha hafif, sütlü tatlılar ve benzerlerini tüketmek daha sağlıklı olucaktır.
  • Vücudun sindirimine yardımcı olmak için; fındık ve badem gibi lifli gıdalar bolca tüketilmelidir. Özellikle iftar ile sahur arasındaki süreçte tüketimleri idealdir.
  • Sahur ve iftar için; daha sağlıklı, daha az yağlı ve daha az baharatlı gıdalar içeren menüler hazırlanmalıdır.
  • Düzenli meyve tüketimine özen gösterilmelidir. Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri karşılamak için; mevsimsel meyvelerin, düzenli tüketimi şarttır.

Ayrıca ramazan ayında kilo almamak için öneriler yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

YORUM YAP