Mevlid Kandili

Mevlid Kandili

Mevlid Kandili

İslam dininde önemli ve özel gün ve geceler mevcuttur. Hepsinde de islam ve Allah’a inanış adına oldukça önemli olaylar gerçekleşmiştir. Bu önemli gün ve gecelerde tüm inananlar ibadetle hatalardan dolayı af dileyerek, nimetlere şükür ederek ve sıkıntı ve kederleri için yardım isteyerek geçirirler. İbadetlerin daha da makbul olunduğu Allah’ın izzet ve ikramının bol olduğu özel gün ve gecelerdir.  Kadir gecesi ramazan ayı içerisinde kıymetli bir gecedir. Berat kandili Kur’ an- ı Kerim’in indiği gecedir. Mevlid kandili ise son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’ in dünyaya geldiği gündür.  Miraç kandili ise Hz. Muhammed (s.a.v)’ in miraca çıktığı gecedir ve kur’ an da isra suresinin ilk ayetinde bu bildirilmektedir

Mevlid Kandili Nedir?

Mevlid kelime anlamı ile doğum anı demektir. Hz. Muhammed (s.a.v) doğduğunda yeryüzünde birçok olay gerçekleşmiştir. Kur’ an- ı kerimde bu gece önemli ve en mübarek gece olarak bildirilmektedir. Cehalet ve zulmün en çirkin haliyle yaşandığı bu dönemde güzel ahlakı ve habercisi olduğu din ile insanlara daha güzel bir yaşam için anahtar olan Hz. Muhammed dünyaya gelmiş ve tüm Müslümanların bayram günü en kutsal günleri olmuştur bu gün ve gece. Hz. Muhammed Rebiü’l evvel ayının 12. Gecesi doğmuştur. Bu gece bütün müslümanlar arasında yüz yıllardan beridir büyük bir sevinçle kutlanır. Mevlid kandili en kutsal en değerli gecedir. Bu gece ibadetler, eş dost ziyaretleri, kur’ an okumaları ile dolu dolu geçirilir. Yaşadığı dönemde inana ve inanmayan herkesin gözünde oldukça yüce bir ahlaka sahip oluşu peygamberlik tebliğ edilmeden önce de çok sevilen bir insan olmasını sağlamıştır. Tüm müslümanlar bu günde böyle güzel bir insanın, peygamberin Hz. Muhammed (s.a.v) ‘in dünyaya gelişini kutlarken Allah’a şükür ve Hz. Muhammed (s.a.v)’ in dünyaya gelişi ve onun hatırına dilek ve isteklerde bulunarak Allah’a ibadet etmektedirler.  Bu yüzden de bu sevinçli günde olabildiğince çok ibadet ederek af dileyerek ve istekte bulunarak geçirmektedirler. Kur’ an- ı kerimde de bu gecenin önemine değinilmektedir. 2016 yılında ise 11 Aralık Pazar gününü 12 Aralık Pazartesi gününe bağlayan gecedir.

Bu gecede olan olaylar ise şu şekilde sıralanmaktadır;  ateşe tapanların bin yıldır hiç sönmeden yanmakta olan ateşleri sebepsiz bir şekilde söndü. Save gölünün suları birden bire çekildi.  Asırlardan beri kupkuru olan Semave Vadisi sular altında kaldı.  Gökyüzünde çok fazla sayıda yıldız kaydı. Kâbe’ deki putların hepsi baş aşağı yıkılıp parçalandı. Kisra’ nın sarayında bulunan on dört burç nedensiz bir şekilde kendiliğinden yıkıldı.  Tüm bu olayların dünyanın farklı yerlerde gerçekleştiği ve Hz. Muhammed (s.a.v) in doğumundan haberi olmayan kişiler ve bölgeler tarafından gözlendiği bilinmektedir.  Bu olayların da meydana geldiği ve müslümanların mevlid kandili olarak kutladığı özen verip özen gösterdiği bu gün ve gece kutlu doğum gecesidir.

Rahmet ve bereketin sağanak olarak yağdığına inanılarak ibadetlerin yapıldığı mevlid kandili eş dost ziyaret edilerek geçirilir. Küskün olanlar barışır ve Hz. Muhammed(s.a.v) in ahlakına uygun bir biçimde davranılıp ibadet ve şükürde en iyisi yapılmaya çalışılır. Sevinilen ve bayram olarak kabul edilen bu günde müslümanlar birbirlerine karşı anlayışlı ve yardım sever olmaya özen gösterirler ve bütün yaşantılarında böyle olabilmek için Allah’tan yardım ister ve ibadetlerle dolu özel anlar geçirmek için özen gösterirler. Bu günlerde inanan ve iman eden tüm insanlar bu günü en iyi şekilde değerlendirebilmek adına oldukça fazla çaba göstermektedirler.

YORUM YAP