Regaib Kandili

Regaib Kandili

Regaib Kandili

Arapça bir kelime olan Regaib sözlük anlamına bakıldığında arzulamak, bir şeyi istemek, bu isteğe karşı meyletmek ve daima onu elde tutmak anlamlarına gelmektedir. Oldukça hoş bir anlamı olan Regaip gecesine de Regaip kandili denmektedir. Üç aylardan ilki olan Recep ayında bu gece ihya edilmektedir. Recep ayının ilk Cuma gecesine rastgelen mübarek akşamda Müslümanlar bolca dua etmelidirler. Cuma gecesi ve kandil gecesi bir araya geldiği için, bu iki günün ve gecenin önemi daha da artmış hale gelmektedir. Mana olarak ise Recep ayının ilk Cuma gecesi olduğundan bu geceye kandil akşamı denmiştir. Her kandil gecesinde olduğu gibi bu kandilde de küsler barışmalı, çevredeki Müslümanlar sevindirmeli, bolca kuran okunmalı ve zikir çekilmelidir. Eğer varsa mutlaka kaza namazları ve bunun yanı sıra nafile namazlar da ihya edilmelidir. Allah’ın rahmetinin sağnak sağnak yağdığı bu gecede affedilmeyen Müslüman kalmamaktadır. Ancak mutlaka üzerimize düşen görevleri tam anlamıyla yerine getirmemiz gerekmektedir.

Müslümanlar için tüm kandiller önemli olduğu gibi Regaip kandili de büyük önem taşımaktadır. Hem kandil olduğu için hem de Cuma gecesine tekabül ettiği için mutlaka iyi bir şekilde değerlendirilmelidir. Bu gecenin asıl özelliği ise peygamber efendimizin, anne rahmine düştüğü ilk gece olarak bilinmesidir. İbadetin ve zikrin yoğun olarak yapıldığı ve yapılması gerektiği bu gecede sevaplar kat kat artmaktadır. Allah’ın ayı olarak bilinen Recep ayı ne kadar öneliyse, bu ayda geçirilen kandil de o derece önemlidir. Özel duaların ve zikirlerin yanı sıra, Müslümanlar diledikleri ibadetleri, zikirleri ve duaları da yapmakta özgürdürler. Bu gece, ismini, meleklerden almış bir gecedir. Allah müminlere bu gecede ikramlar ve ihsanlar sunmaktadır. Mutlaka Allah bu geceye hürmet eden müminleri affeder ve o an doğmuşlar gibi günahsız bir şekilde hayatların devam etmelerine olanak sağlar. Allah’ın rahmetinin sabahtan akşama kadar asla kesilmediği bu gecede yapılan tüm namaz, oruç, nafile ve kaza namazı, sadaka ve dua ibadetleri geri çevrilmez. Allah’ın kelamı olan Kur’an-ı Kerim bolca okunduğunda her harfine ayrı birer sevap yazılır. Bu gecede uygun mekânlarda Kur’an ziyafetleri verilebilir, topluca zikirler çekilebilir ve cemaatle namazlar kılınabilir. Cemaatle yapılan ibadetler tek başına yapılan ibadetlerden kat kat fazla sevaba dâhil olmasına rağmen, bu gecede tek başına yapılan ibadetlere de kat kat sevap ecri vardır.

Sizler de Müslümanlık kavramını tam anlamıyla yaşayabilmek ve anlayabilmek adına Regaip kandili gecesini iyi değerlendirmelisiniz. Ben kimim ve nereden geldim gibi dünyaya geliş amacınızı sorgulamalısınız. Geçmişinizdeki günah ve sevapların muhasebesinizi yapmalısınız. Günahlarınıza tövbe ve istiğfarlarınızı çokça dile getirmeli ve sevap hanesine yazılmasına olanak sağlamalısınız. Bu gecede yapılan hiçbir dua geri çevrilmemektedir. Bu gecede çokça tebessüm etmeli, kederli olmamalı ve mutlaka yardımlaşmaya koşmalısınız. Geleceğiniz için bolca dua etmeli ve etrafınızdaki müminlerle helalleşmelisiniz. Kendinize ve kardeşlerinize ve tüm İslam âlemine ismen dualar ve zikirler etmelisiniz. Mümkün olduğunca Emsaül Hüsna zikrini kullanarak dualarınızı genişletmelisiniz. Rahmetin bol olduğu ve bu geceye değer veren her müminin sayısızca sevap kazandığı ve affedildiği Regaip gecesini iyi değerlendirmek lazım gelmektedir. Hem kandil akşamı olduğu için hem de cuma gecesi olduğu için ikisini birden bir nimet bilmeli ve buna göre ibadet ve duaları yapmak lazımdır. Bu gecede asıl olarak müminler kendilerini yenilemeli ve artık gelecekteki hayatlarına daha İslama bağlı şekilde devam edeceklerine inanmalıdırlar.

Rağbetimiz başkaca hiç bir şeye değil, sadece O’na olsun ki, her gecemiz Regaip olsun.

YORUM YAP