Ramazanda Düzenli Uykunun Önemi

Ramazanda Düzenli Uykunun Önemi

Ramazanda Düzenli Uykunun Önemi

Ramazanın yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle oruç tutan insanlar kendilerini son derece yorgun ve bitkin hissetmektedirler. Gün boyunca hiçbir şey yiyip içmeyen ve bu yüzden de vücut fonksiyonları az da olsa düzensizleşen insanlar, son derece stresli ve sinirli olabiliyorlar. Ancak ramazanda stresi azaltmak ve gerginliğe yol vermemek için yeme içme düzenine, yenilip içilenlere ve uyku düzenine son derece dikkat etmek gerekmektedir. Her zamankinden daha fazla özen göstermemiz gereken bu düzene özellikle ramazan ayında çok ama çok dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirmesi için bunlara dikkat etmemiz şart. Vücudumuzun dinç ve stressiz bir şekilde hayatına devam etmesi için uymamız gereken kuralların başında gelmektedir.

Düzenli Uyku

Düzenli Uyku

Oruç tutan kişiler sahur ve iftar düzenlerini standart hale getirdikleri takdirde hemen hemen hiçbir sorunla karşılaşmayacak bununla birlikte de ibadetlerini kusursuz bir şekilde yerine getirmiş olacaklar. İftar ve sahur düzenine dikkat ederek hem vücudumuzun sistemlerini sarsmamış olacağız hem de vücudumuzun gün boyunca daha dinç kalmasını sağlayacağız. Ramazanda uykuda insanlar için son derece önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar ramazan ayında uykunun ikiye bölünmesi gerektiği üzerinde durmuşlardır. Uzmanlar sahuru kahvaltı gibi düşünüp hem sahurdan önce hem de sahurdan sonra uyunması gerektiği üzerinde durmuşlardır. Ancak bunun süresi kişiden kişiye göre değişebilir. Ne kadar uyuyacağına kişinin kendisinin kara verebileceğini belirten uzmanlar bu konuda düzenin sağlanması gerektiğini vurgulamışlardır.

Günlük uyumalarımızda iki bölüm bulunur. Bu bölümler nonrem ve rem bölümleridir. İlk olarak gece uyuduğumuzda uykunun ilk bölümü olan nonrem bölümünü uyuruz. Ve bu bölümde vücudumuz dinlenir. Ertesi gün için enerji depolayan vücut daha dinç bir şekilde uyanmak için bu bölümde elinden geleni yapar. Bu yüzden vücudumuzun dinlenip ertesi güne daha dinç başlayabilmesi için sahurdan önce en az 1,5 saat uyumamız gerekmektedir. Uykunun ikinci bölümü olan rem bölümü ise sabah uyanmaya yakın olan zamanda uyuduğumuz uyku bölümünü içerir. Uykunun bu bölümü de bizim günlük zihinsel performansımızı güçlendirir. Yani sahurdan sonra uyumamamız demek bu bölümü atlatmış olmamız anlamına gelmektedir. Ve o günkü zihinsel faaliyetlerimizin zayıflamasına sebep olacak bir iş yapmış oluruz.

Sahuru yaptıktan sonra kolayca uyumak istiyorsak çok fazla ağır yemekler yememeliyiz. Çünkü rahat olan bir mide ile uykuya dalmamız daha kolay olacak ve uyku kalitemiz de buna paralel olarak artacaktır. Sahurda protein yüklü yiyecekler yememiz gün içinde hem bizi tok tutacak hem de vücudumuzun ihtiyacı olan proteini vücudumuza vermiş olacaktır. Bunun yanında daha rahat bir şekilde uykuya dalabilmek ve güzel bir uyku uyuyabilmek için sahurda yiyeceğimiz bir kâse yoğurt bize yardımcı olabilir. Bunun yanında susuzluğumuz gidermesi için de tuzsuz ayran içebiliriz.

YORUM YAP