İftar Menüsü

İftar Menüsü

İftar Menüsü

Ramazan’ı en anlamlı parçalarından birisi aileleri bir araya getiren iftar sofraları. Ramazan ayında her akşam aileler oruçlarını hep birlikte açar. Bu nedenle iftar yemekleri de bir o kadar önemlidir. İftar sofrası için hazırlanacak birbirinden lezzetli iftar menüleri bulunmaktadır.

İftar Menüleri

İftar menüsü genellikle hafif atıştırmalıklardan oluşan iftariyelik ile başlar. Böylece gün boyu oruçlu olan vücut için hafif bir başlangıç olur. İftariyelikler hurma, peynir ve zeytin gibi Ramazan ayının olmazsa olmaz gıdalarından oluşur. Su ve iftariyeliklerle açılan orucun ardından ana iftar yemeğine geçilir. İftar menüsünün olmazsa olmazı pidedir. Ramazan ayında özel olarak hazırlanan sıcak pideler sofralardaki yerini alır. İftar menüsünün ilk yemeği genellikle çorba olmaktadır. Tarhana, mercimek ve ezogelin gibi geleneksel lezzetler iftar menüsünde de değişmeyen tatlardandır. Ardından mevsime uygun bir ana yemek yenir. Ana yemeğin yanında ise salata bulunur. İftar menüsünde tatlı ise tabii ki geleneksel Ramazan lezzeti olan güllaçtır. Sütlü hafif bir tatlı olan güllaç hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Özellikle yaz aylarında iftar saatlerinin geç vakitlere denk gelmesi sebebiyle hafif tatlılar idealdir.

Hafif İftar Yemekleri

Ramazan ayında oruçların açıldığı ve aile bireylerinin bir arada yemek yediği iftar sofralarında birbirinden çeşitli iftar yemekleri hazırlanır. Hem doyurucu hem de sağlıklı iftar yemekleri yemek Ramazan ayını sağlıklı geçirmeye yardımcıdır. İftarda yiyebileceğiniz hafif yiyecekler ile siz de sağlıklı bir Ramazan geçirebilirsiniz. Ayrıca blog.n11.com’da bir çok iftar önerileri ve hayatın içinden faydalı bilgiler de bulabilirsiniz. İftar yemekleri içerisinde başlangıç genellikle hurma ve zeytin gibi iftariyeliklerle yapılır. Sıcacık pidenin yanında yer alan hurma ve zeytin ile oruç açıldıktan sonra ana yemeklere geçilir. Hafif bir iftar menüsünün olmazsa olmazları arasında çorba yer alır. İftar yemeği menüsünün en hafif çorbalarından, ana yemeklerinden ve atıştırmalıklarından birkaç önerimiz var:

Çorbalar

Mısır unlu patates çorbası: Sebzelerle vitamin veren mısır unlu patates çorbası hem sağlıklı hem de hafif. Siz de bu hafif iftar yemeğini iftar menünüze ekleyebilirsiniz.

Yoğurtlu dövme çorbası: Yoğurtlu çorbalar iftar için ideal. Yapımı oldukça kolay olan yoğurtlu dövme çorbasına da sofralarınızda yer verebilirsiniz.

Ana Yemekler

Fırında köfteli patates oturtma: Ramazan menüsüne hafif yemek tarifleri eklemek isteyenler için fırın yemekleri ideal. Besleyici ve lezzetli köfteli patates oturtma da iftarda yenebilecek hafif yemeklerden.

Güveçte soslu köfte: İftar menüsüne ana yemek olarak eklenebilecek güveçte soslu köfte de hem hafif hem de doyurucu.

Karalahanalı tavuk dolma: Tavuk yemeklerinden hoşlananlar için özellikle Ramazan’ın yaz aylarına denk geldiği bu dönemlerde severek yiyecekleri bir yemek de karalahanalı tavuk dolması.

Atıştırmalıklar

Patlıcanlı börek: İftar yemekleri içerisine atıştırmalıklar katmak isteyenler için lezzetli patlıcanlı börek sofradaki doyurucu yemekler içerisinde olacak.

İftar Mekanları

İftar mekanlarında sevdiklerimizle birlikte yiyeceğimiz iftar yemeklerinin de yeri bambaşka. Pek çok restoran Ramazan ayı süresinde özel iftar menüleri hazırlıyor. İftar mekanlarında bulunan iftar menüleri genellikle çorba, ana yemek, pilav, tatlı ve içeceği içeriyor. Her iftar mekanı kendine has lezzetleri ile aile ve dostları iftar yemeğinde buluşturuyor. İftar mekanları içerisinde en çok tercih edilenler camilere yakın olan iftar mekanları. Özellikle Sultanahmet iftar mekanları, Ramazan ayında dolup taşıyor. Böylelikle Ramazan ruhu hep birlikte yaşanıyor.

İstanbul İftar Mekanları

Karakol Restaurant

Adres: Topkapı Sarayı, Karakol Binası, Aya İrini Yanı, Sultanahmet Fatih/İstanbul

Tarihi Sultanahmet Köftecisi

Adres: Alemdar Mahallesi, Divanyolu Caddesi, No 12, Fatih/İstanbul

Konyalı Lokantası

Adres: Topkapı Sarayı, Cankurtaran Mahallesi, Fatih/İstanbul

İBB Fethi Paşa Sosyal Tesisleri

Adres: Kuzguncuk Mahallesi, Paşa Limanı Caddesi, Nacak Sokak, No 6, Üsküdar/İstanbul

Asitane Restaurant

Adres: Kariye Camii Sok. No:6 Edirnekapı/İstanbul

Ankara İftar Mekanları

Tavacı Recep Usta

Adres: Dikmen Vadisi, Hoşdere Girişi, 5. Kapı, Çankaya/Ankara

Trilye Restaurant

Adres: Kazım Özalp Mahallesi, Kuleli Sokak, No 32, Gaziosmanpaşa/Ankara

Kolcuoğlu Kebap

Adres: Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad.  1436. sokak No:2 Ankara

Beykoz Restaurant Gölbaşı

Adres: Haymana Yolu No:105 Gölbaşı/Ankara

Düveroğlu Kebap

Adres: 8. Cadde, Ümitköy, Ankara

İzmir İftar Mekanları

Boğaziçi Restaurant

Adres: Cengiz Topel Caddesi No:38/B Bostanlı/İzmir

Uğur Lokantası

Adres: Gaziosman Paşa Bulv./1369 Sok. No:11, Konak/İzmir

Naci Usta

Adres: Alsancak, Atatürk Cd. No:383, 35220 Konak/İzmir

Cumba

Adres: İstanbul Cad. No:54, Bornova/İzmir

Lamia Gemisi

Adres: Bostanlı İskelesi Demokrasi Meydanı, Denizbostanlısı, Karşıyaka/İzmir

YORUM YAP