Regaib Kandili ve Önemi

Regaib Kandili ve Önemi

Regaib Kandili

Bu yazımızda; Regaib nedir? Regaib Kandili neden önemlidir? Regaib Kandilini nasıl değerlendirmek gerekir? gibi soruları sizler için yanıtlamaya çalışacağız.

Regaib Nedir?

Regaib kelimesi Arapça olan “rağbe” kelimesinden türemiş bir kelimedir ve rağbet etmek, bir şeyi istemek, o şeye meyletmek, arzu etmek ve elde etmeye çabalamak anlamlarına gelmektedir. Regaib Kandili veya Regaib Gecesi olarak isimlendirilen gün ise İslam’da önemli günlerden biri olan, üç aylar olarak tabir edilen aylardan olan Recep ayının ilk Cuma gecesini ifade etmektedir.

Bu gecede, Allah’ın (C.C.) ikram, ihsan, af, merhamet ve rahmetinin bolca dağıtıldığı müjdelenmiştir ve bu yüzden Regaib Kandili ve gecesi Müslümanlar için en önemli günlerden birini teşkil etmektedir.

Peygamber Efendimizin (S.A.V.) de bu gece hakkında şöyle dediği nakledilmiştir:

Beyhaki, Sünen, Şuabül-İman, 3/342

Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recebin ilk (Cuma) gecesi, Şabanın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.

Regaib Kandili Neden Önemlidir?

Regaib Gecesi, Efendimiz tarafından bizzat mübarek bir zaman dilimi olduğu müjdelendiğinden, Müslümanların her anını en verimli şekilde değerlendirmeye gayret ettiği önemli bir gecedir.

Peki başka bir gün değil de neden bugün? Bazı rivayetlere göre; Recep ayının ilk Cuma’sında Peygamber Efendimiz (S.A.V.) validesinin rahmini şereflendirdiği ve Allah’ın ikram ve ihsanı, rahmeti en eli açık şekilde dağıttığı anlardan biri olduğu için, bu güne melekler tarafından, Regaib ismi verildiği ileri sürülmektedir.

Cuma Gecesi de İslam’da haftanın en önemli zaman dilimlerinden biridir. Diğer bir önemi ise Regaib Gecesi’nin aynı zamanda da Cuma Gecesi olmasıdır. Bu iki gece bir araya geldiğinde ise biz Müslümanları muhatap alan muazzam bir fırsatın ortaya çıktığı mübarek bir zaman dilimi ortaya çıkmaktadır.

Kimi rivayete göre de, Regaib gecesinin seksen küsur yıllık manevi bir ömre tekabül ettiği belirtilmiştir.

Regaib Kandili Nasıl Değerlendirilmelidir?

Allah’ın (C.C.) diğer gecelere nazaran, ihsanlarının ve manevi hediyelerinin daha bol dağıtıldığı bu gecede neler yapmalıyız?

Öncelikle Regaib gününü oruçlu olarak geçirebilir ve hem ibadet hem de sünnet sevabı kazanabiliriz. Bazı rivayetlere göre Regaib gününü oruç ile geçirenler için bütün meleklerin istiğfar ettikleri ileri sürülmektedir. Samimi bir kalp ve ruh ile Allah’a yönelerek çokça af ve mağfiret dileyebiliriz. Bu gecede en büyük zaman dilimini dua ibadetine ayırabileceğimizi de bilmenizde fayda var. Bununla beraber Yüce Allah’a (C.C.) çokça şükür edebilir, bu gecede, bazı rivayetlere göre sünnet olan 12 rekat şükür namazı kılabiliriz.

Peygamber Efendimizi (S.A.V.) çokça anabilir, O’nun bizlere rehber olarak dünyayı şereflendirmesi ve örnek kulluğu için iftihar duyduğumuzu salat ve selamlarla belirtebiliriz. Tesbih Namazı ve diğer nafile namazlar ile gecemizi daha da ihya edebiliriz. Sıkıntıda olan Müslümanlar için bolca dua edebilir ve bu ibadetlerimize yorulana kadar devam edebiliriz. Sonra bir müddet uyku ile dinlenerek, bu mübarek gecemizi bir Teheccüd Namazı ile de taçlandırabiliriz. Evet. Regaib Gecesi Müslümanlar için eşsiz gecelerden biri. Bu geceyi, mümkün mertebe rağbet ettiğimiz arzularımızı dileyerek, ibadet ve taat ile geçirmekte fayda var fakat; bütün bu ibadetleri, tövbeleri, duaları ve hayırları her şeyden önce hiçbir karşılık beklemeksizin, sadece Allah’ın (C.C.) rızasını kazanabilmek için yapabilirsek, işte o zaman 5 dakikalık kısa bir ibadetimiz bile tüm geceye sığmayacak bir ibadete dönüşebilir.

Bu gecenin hürmetine, Yüce Allah’ın (C.C.) bizleri affedip cennetine koymak için bu tür zaman dilimlerini bizlere hediye ettiği, bizleri affedebilmek için her türlü fırsatı sunduğu bilincinde olabilmek ve gaflet uykusundan hep beraber uyanabilmek ümidiyle Regaib Gecesinin bereketi üzerimize olsun.

YORUM YAP